Do rozpoczęcia mundialu w Katarze zostały dwa dni. Czas przyjrzeć się drużynom występujących w grupie E, w której wystąpią mistrzowie świata z 2010 roku – Hiszpanie, rewelacja mundialu z 2014 – Kostaryka, zwycięzca mistrzostw z tego samego roku – Niemcy i drużyna, która po raz siódmy z rzędu zakwalifikowała się na mundial, czyli Japonia.
HISZPANIA
Bramkarze: Unai Simon (Athletic Bilbao), Robert Sanchez (Brighton), David Gaya (Brentford)
Obrońcy: Cesar Azpilicueta (Chelsea), Daniel Carvajal (Real Madryt), Eric Garcia (Barcelona), Hugo Guillamon (Valencia), Pau Torres (Villarreal), Aymenic Laporte (Manchester City), Jordi Alba (Barcelona), Alejandro Balde (FC Barcelona)
Pomocnicy: Sergio Busquets (Barcelona), Rodri (Manchester City), Gavi (Barcelona), Carlos Soler (PSG), Marcos Llorente (Atletico Madryt), Pedri (Barcelona), Koke (Atletico Madryt)
Napastnicy: Ferran Torres (Barcelona), Nico Williams (Athletic Bilbao), Yeremy Pino (Villarreal), Alvaro Morata (Atletico Madryt), Marco Asensio (Real Madryt), Pablo Sarabia (PSG), Dani Olmo (RB Lipsk), Ansu Fati (Barcelona)
Trzon drużyny Luisa Enrique nadal stanowią doświadczeni zawodnicy tacy jak – Jordi Alba, Sergio Busquets czy Koke. Niespodzianką jest brak w kadrze zespołu Sergio Ramosa, który brał udział w ostatnich czterech mundialach. Eliminacje do mistrzostw obnażyły braki przede wszystkim w skuteczności hiszpańskich piłkarzy. 15 bramek w ośmiu spotkaniach to nie jest imponujący wynik. Do końca czuli na plecach oddech Szwedów, których pokonali w ostatniej kolejce powiększając swoją przewagę do czterech punktów.
Hiszpania występuje na mundialach nieprzerwanie od 1978. Mistrzostwa Świata zwyciężyli w 2010 roku w RPA pokonując po dogrywce reprezentację Holandii 1:0. Wtedy Hiszpanie mieli monopol na wygrywanie, bo dwa lata wcześniej wygrali Euro i ten sukces powtórzyli w 2012 roku.
Hiszpanie pierwszy mecz rozegrają z Kostaryką. Pierwszy raz obie drużyny zmierzyły się w 2011 roku, kiedy to padł remis 2:2. W pozostałych spotkaniach Hiszpania wygrywała i podejdzie do tego spotkania jako faworyt. Nie da się ukryć, że drużyna hiszpańska jest wymieniana w gronie faworytów do wygrania całego turnieju.
KOSTARYKA
Bramkarze: Keylor Navas (PSG), Esteban Alvarado (Herediano), Patrick Sequeira (CD Lugo)
Obrońcy: Francisco Calvo (Konyaspor), Juan Pablo Vargas (Millonarios FC), Kendall Waston (Saprissa), Oscar Duarte (Al-Wehda), Daniel Chacon (Colorado Rapids), Keysher Fuller (Herediano), Carlos Martinez (San Carlos), Bryan Oviedo (Real Salt Lake), Ronald Matarrita (Cincinnati)
Pomocnicy: Yeltsin Tejeda (Herediano), Celso Borges (Alajuelense), Youstin Salas (Saprissa), Roan Wilson (Grecia), Gerson Torres (Herediano), Douglas Lopez (Herediano) Jewisson Bennette (Sunderland), Alvaro Zamora (Saprissa), Anthony Hernandez (Puntarenas FC), Brandon Aguilera (Nottingham Forest), Bryan Ruiz (Alajuelense)
Napastnicy: Joel Campbell (Leon), Anthony Contreras (Herediano) Johan Venegas (Alajuelense)
Zespół z Ameryki Północnej wydaje się być najsłabszym zespołem grupy E. Jednak, jak pokazała historia z 2014 roku, potrafią grać z największymi jak równy z równym. W tym roku będzie im jednak bardzo ciężko wyjść z bardzo silnej grupy. Eliminacje do mundialu nie przebiegły po myśli drużyny, która ukończyła je na czwartym miejscu. Musieli rozegrać mecz decydujący o awansie z Nową Zelandią, którą pokonali 1:0, czym zapewnili sobie udział w mistrzostwach w Katarze. Najbardziej znani zawodnicy Kostaryki to Keylor Navas, Bryan Ruiz i Joel Campbell.
Obecnie rezerwowy bramkarz PSG do niedawna leczył kontuzję, ale to i tak nie zmienia faktu, że jest tylko zmiennikiem Donnarummy. Mimo to jest najbardziej znanym piłkarzem reprezentacji Kostaryki. Ostatni mecz rozegrał w lipcu, ale wiadome jest, że to on będzie strzegł bramki Kostaryki, gdyż trener Luis Fernando Suarez Guzman nie posadzi gwiazdy drużyny na ławce rezerwowych.
Kostaryka po raz pierwszy w mistrzostwach Świata wzięła udział w 1990 roku, w tym turnieju doszli do etapu 1/8 finału. Nie jest to największe osiągnięcie drużyny, gdyż w 2014 poprawili swoje osiągnięcie dochodząc do ćwierćfinału, w którym odpadli po konkursie rzutów karnych z Holandią. Mecz ten przeszedł do historii futbolu, ponieważ ówczesny selekcjoner Holandii Louis Van Gaal w ostatniej minucie dogrywki zmienił … bramkarza Jespera Cillessena. W jego miejsce wszedł Tim Krul i obronił decydującą jedenastkę, co spowodowało odpadnięcie Kostaryki.
NIEMCY
Bramkarze: Manuel Neuer (Bayern Monachium), Marc-Andre ter Stegen (FC Barcelona), Kevin Trapp (Eintracht Frankfurt)
Obrońcy: Armel Bella-Kotchap (Southampton), Matthias Ginter (SC Freiburg), Christian Guenter (SC Freiburg), Thilo Kehrer (West Ham United), Lukas Klostermann (RB Lipsk), David Raum (RB Lipsk), Antonio Ruediger (Real Madryt), Nico Schlotterbeck (Borrusia Dortmund), Niklas Suele (Borussia Dortmund)
Pomocnicy: Julian Brandt (Borrusia Dortmund), Niclas Fuellkrug (Werder Brema), Leon Goretzka (Bayern Monachium), Mario Götze (Eintracht Frankfurt), Ilkay Guendogan (Manchester City), Jonas Hofmann (Borrusia Moenchengladbach), Joshua Kimmich (Bayern Monachium), Jamal Musiala (Bayern Monachium)
Napastnicy: Karim Adeyemi (Borrusia Dortmund), Serge Gnabry (Bayern Monachium), Kai Havertz (Chelsea), Youssoufa Moukoko (Borussia Dortmund), Thomas Müller (Bayern Monachium), Leroy Sane (Bayern Monachium)
Zwycięzcy mistrzostw Świata w Brazylii z 2014 roku będą obok Hiszpanii głównymi kandydatami do wyjścia z grupy. W kadrze nadal znajduje się kilku zawodników, którzy pamiętają mundial sprzed ośmiu lat, między innymi Neuer, Muller czy strzelec decydującej bramki w finale z Argentyną Mario Goetze. W meczach eliminacyjnych nie mieli sobie równych, zwyciężając w 9 z 10 meczów. Zdobyli aż 36 bramek, co czyni ich drugą najskuteczniejszą drużyną eliminacji. Obecnie, w zespole Hansiego Flicka jest dużo nowych twarzy, którzy zadebiutują na wielkiej imprezie piłkarskiej. Są to między innymi Musiala, Moukoko czy Adeyemi.
Drużyna niemiecka czterokrotnie zwyciężyła w mistrzostwach świata (1954, 1974, 1990, 2014). Pierwszy mecz rozegrają z Japonią, ale nie do końca mają dobre wspomnienia z meczów przeciwko innej drużynie z Azji. W 2018 roku przegrali z Koreą Południową przez co nie wyszli nawet z grupy.
JAPONIA
Bramkarze: Shuichi Gonda (Shimizu S-Pulse), Daniel Schmidt (Sint-Truiden), Eiji Kawashima (Strasbourg)
Obrońcy: Miki Yamane (Kawasaki Frontale), Hiroki Sakai (Urawa Reds), Maya Yoshida (Schalke), Takehiro Tomiyasu (Arsenal), Shogo Taniguchi (Kawasaki Frontale), Ko Itakura (Borussia Monchengladbach), Hiroki Ito (Stuttgart), Yuto Nagatomo (FC Tokyo), Yuta Nakayama (Huddersfield Town)
Pomocnicy: Wataru Endo (Stuttgart), Hidemasa Morita (Sporting Lisbon), Ao Tanaka (Fortuna Dusseldorf), Gaku Shibasaki (Leganes), Kaoru Mitoma (Brighton), Daichi Kamada (Eintracht Frankfurt), Ritsu Doan (Freiburg), Junya Ito (Stade Reims), Takumi Minamino (AS Monaco), Takefusa Kubo (Real Sociedad), Yuki Soma (Nagoya Grampus)
Napastnicy: Daizen Maeda (Celtic), Takuma Asano (Bochum), Ayase Ueda (Cercle Brugge)
Zespół trenera Moriyasu będzie miał okazję zagrać po raz siódmy z rzędu na mundialu. Podczas mundialu w 2018 roku Japonia zmierzyła się z Polską w ostatnim meczu w grupie. W grupie eliminacyjnej zajęli drugie miejsce, tuż za Arabią Saudyjską. Byli najbardziej skuteczną drużyną strzelając 12 bramek i tracąc zaledwie 4. W kadrze zespołu znajdują się między innymi Minamino, Kubo, Tomiyasu czy Yoshida. Japończycy grają głównie ustawienie 4-3-3, ale w trakcie meczu płynnie przechodzą w ustawienie z trójką środkowych obrońców.
Największym sukcesami reprezentacji Japonii są Mistrzostwa Azji, które zwyciężyli czterokrotnie. W 2019 roku byli wicemistrzami, przegrywając z gospodarzami tegorocznego mundialu- reprezentacją Kataru.
Bezsprzecznie obecnymi gwiazdami zespołu są skrzydłowi Takumi Minamino i Takefusa Kubo. Pierwszy z nich jest piłkarzem francuskiego AS Monaco, do którego został wypożyczony z Liverpoolu, w którym niewiele grał. Skorzystał z propozycji francuskiego zespołu, by zdobywać cenne minuty przed mundialem. Z kolei Takefusa Kubo obecnie występuje w Realu Sociedad, do którego jest również wypożyczony jak kolega z reprezentacji, tyle że z Realu Madryt.
Terminarz grupy E:
23 listopada (środa), 14:00 – Niemcy – Japonia
23 listopada (środa), 17:00 – Hiszpania – Kostaryka
27 listopada (niedziela), 11:00 – Japonia – Kostaryka
27 listopada (niedziela), 20:00 – Hiszpania – Niemcy
1 grudnia (czwartek), 20:00 – Japonia – Hiszpania
1 grudnia (czwartek), 20:00 – Kostaryka – Niemcy