HjH54vF11-640x320

Ranking UEFA – notowanie przedsezonowe

Sezon w Europie się skończył, więc warto zobaczyć jak ostatecznie wygląda nasza pozycja w rankingu UEFA przed kolejną edycją. Jak wiadomo, w tym roku znaczną część punktów do zestawiania zdobył ówczesny Mistrz Polski – Legia Warszawa. Przypomnijmy, Wojskowi po błędach organizacyjnych związanych z zawieszonym Bartoszem Bereszyńskim, odpadli z eliminacji Ligi Mistrzów już w III rundzie. Jednak w Lidze Europy radzili sobie znakomicie wygrywając 5 spotkań, a swojego pogromcę znaleźli dopiero w 1/16 LE, gdzie naprzeciw polskiej drużyny stanął Ajax Amsterdam.

W następnej edycji bronimy dość sporego dorobku punktowego, jakiego 5 lat temu za sprawą kapitalnej postawy obecnego Mistrza Polski – Lecha Poznań, udało nam się zdobyć. Te 4.5 pkt. to plan minimum na ten sezon jaki zakłada sobie każdy z sympatyków kopanej w Polsce.

Wracając do rozgrywek, które właśnie się skończyły – przyjrzyjmy się pozycji naszej federacji w rankingu krajowym, a także miejscom w rankingu klubowym naszych reprezentantów w nowym sezonie.

Ranking UEFA:

Bez tytułu21

W sezonie 2014/15 zdobyliśmy 4.750 pkt. Jak widać, by dorównać sezonowi sprzed pięciu lat, który w rozgrywkach 15/16 będzie zastępowany nowym, potrzebujemy co najmniej takich samych wyników jakie osiągnęła Legia pare miesięcy temu. Łączna suma 21.500 pkt. dała nam dopiero 19. pozycję, ze stratą prawie 5 pkt. do Rumunii, która zajmuje miejsce 15. Jest to pozycja, o którą walczymy, która daje dodatkową drużynę w eliminacjach Ligi Mistrzów.

Ranking UEFA na przyszły sezon:

Bez tytułu33

Jak widać nasza pozycja startowa jest podobna do tej, którą zajmujemy obecnie. Problemem jest jednak większa strata do 15. pozycji, która wynosi już ponad 6 pkt. Martwi także spora różnica punktów do poprzedzających nas zespołów. Do 18. pozycji tracimy ponad 2 pkt. Będzie ciężko w kolejnym sezonie, jednak dobra zdobycz punktowa pozwoli nam utrzymać obecną pozycję, a w obliczu sporych strat punktowych w sezonie 16/17 przez Austrię i Cypr, powinniśmy się zbliżyć do tych nacji na starcie kolejnych rozgrywek. Uważać też trzeba by będące za nami Izrael i Szwecja, nie zdołały nas dogonić. Należy zauważyć, że przed rozpoczęciem rozgrywek 16/17, Szwedzi odrobią do nas ponad 3,5 pkt. na samym starcie(!). Piłkarze z Izraelu są mniejszym problemem, ponieważ już w tym roku nie popisali się w europejskich rozgrywkach, a w kolejnych tracą podobną liczbę punktów co my.

Ranking klubowy:

klub

W przypadku rozstawienia poszczególnych drużyn, liczy się ranking z końcówki poprzedzającego sezonu(powyżej). Legia po dobrym roku w pucharach, awansowała do TOP100 i przy dobrych występach w tych rozgrywkach, ma szanse na znaczny awans w rankingu klubowym, zwłaszcza, że kasuje się jej sezon, w którym nie uczestniczyli w europejskich rozgrywkach. Największy problem z utrzymaniem rankingu będzie miał Mistrz Polski, który 5 lat temu udanie zaprezentował się przed tłumnie zgromadzoną publicznością przy Bułgarskiej w debiutanckim spotkaniach na nowym stadionie.

Zasady punktacji

W przypadku naszego kraju, przy 4 klubach reprezentujących kraj, wszystkie punkty zdobywane przez nasze zespoły do rankingu klubowego będą dzielone przez cztery i dodawane, miejmy nadzieję w jak największej ilości, do naszego rankingu krajowego.

W rundach eliminacyjnych Ligi Mistrzów, ale też Ligi Europy za zwycięstwo przyznawany jest 1 pkt., natomiast za remis 0,5 pkt. W fazie grupowej i pucharowej właściwych rozgrywek za wygraną kluby otrzymują 2 pkt., natomiast za remis 1 pkt.

Kluby otrzymują także punkty bonusowe za awansy do konkretnych faz eliminacji, jednak te punkty liczą się tylko i wyłącznie do rankingów klubowych konkretnej drużyny. Jedynym wyjątkiem jest bonus za awans do fazy grupowej Ligi Mistrzów = 4 pkt. Jest on dzielony przez liczbę zespołów reprezentujących i dodawanych do rankingu krajowego(w naszym przypadku, przy awansie Lecha do Ligi Mistrzów, wzbogacimy się o 1 pkt. bonusowy w rankingu krajowym).

W przypadku awansu do fazy grupowej, owe punkty bonusowe nie licząc wspomnianego wyjątku, nie liczą się do dorobku punktowego danego klubu. Tutaj pojawia nam się kolejny wyjątek, z jakim mamy do czynienia – faza grupowa Ligi Europy. W przypadku fatalnej postawy danego klubu, ten otrzymuje do swojego rankingu 2 pkt.(równowartość 1 wygranej/2 remisy, gdy zespół osiągnie gorsze wyniki), w przypadku osiągnięcia lepszego wyniku punktowego, ten bonus nie jest brany pod uwagę. Warto dodać, że ten bonus jak i inne nie wlicza się do rankingu krajowego.

4534

Co z zespołami, które nie grają co roku w pucharach? Nie startują one od zera. Co roku, każdy nasz klub dostaje „odgórnie” 20% punktów z rankingu krajowego osiągniętego w danym sezonie. Przykład – Legia 5 lat temu, mimo że nie grała w pucharach ma w swoim dorobku 0,9 pkt. – jest to 20% z osiągniętego w tamtym roku dorobku punktowego z rankingu krajowego(4,5 pkt w sezonie 2010/11).

Rozstawienia

Drużynami, które nas reprezentują są: Lech Poznań w Lidze Mistrzów oraz Legia Warszawa, Jagiellonia Białystok i Śląsk Wrocław w Lidze Europejskiej. Czy nasze drużyny mogą liczyć na słabszych rywali?

Lech Poznań będzie rozstawiony tylko w drugiej rundzie eliminacji, od której zaczyna walkę o podbój Europy. Istnieje szansa by piłkarze Macieja Skorży wylosowali łatwiejszego rywala także w trzeciej rundzie kwalifikacyjnej, lecz dwa zespoły z wyższym współczynnikiem muszą pożegnać się z Ligą Mistrzów podczas pierwszego dwumeczu. W IV rundzie eliminacji, szanse na rozstawienie są żadne. Natomiast w przypadku odpadnięcia w III rundzie LM, klub będzie walczył w IV rundzie Ligi Europy, gdzie prawie na pewno będzie rozstawiony.

Legia Warszawa z racji wysokiego współczynnika jest pewna rozstawienia w każdej z czterech rund eliminacyjnych do Ligi Europy.

Jagiellonia Białystok jest najniżej rozstawioną drużyną z Polski w tej edycji europejskich pucharów. Może liczyć na rozstawienie tylko w pierwszej rundzie eliminacyjnej do Ligi Europy, która zaczyna się z początkiem lipca. Jaga ma także matematyczne szanse na wylosowanie słabszego rywala w II rundzie eliminacji.

Śląsk Wrocław w ostatnich latach grywał w pucharach i zdobywał punkty, dzięki czemu będzie rozstawiony w dwóch pierwszych rundach eliminacyjnych LE, z małymi szansami na rozstawienie także w III rundzie.

Nowy system premiowania

CHDvxlQWoAE_ZcQ.jpg large

źródło:kkslech.com

Możliwi rywale w pierwszych spotkaniach dla naszych drużyn:

Lech Poznań(II runda eliminacji Ligi Mistrzów – mecze 14-15.07 oraz 21-22.07):

lech

Legia Warszawa i Śląsk Wrocław(II runda eliminacji Ligi Europy – mecze 16.07 i 23.07):

legia

*Śląsk musi przejść I rundę eliminacyjną
*Jagiellonia nie trafi na żaden klub z naszego kraju w tej fazie rozgrywek

Jagiellonia Białystok i Śląsk Wrocław(I runda eliminacji Ligi Europy – mecze 2.07 i 9.07):

slask

 

Losowanie dwóch pierwszych rund eliminacyjnych Ligi Mistrzów i Ligi Europy odbędzie się 22 czerwca, a wszystkie nasze drużyny mają sporą szansę na awans do kolejnej rundy. Ciekawymi rywalami dla Lecha mogą być ich pogromcy z ostatnich lat: Stjarnan FC oraz Żalgiris Wilno, a także pogromcy Macieja Skorży, gdy ten grał o LM z Wisłą – Levadia Tallin.

DO BOJU!

 

Źródło: kassiesa.home.xs4all.nl/90minut.pl